• Manila Kendo

2nd Philippine National Kendo Tournament


This year the 2nd Philippine National Kendo Tournament is hosted by Davao Kendo Club at the Rancho Palos Verdes Sports & County Club on Oct 28-29,2017. The results are:


NAOKO MORISHIMA SPECIAL AWARDEES:

Ralph Figueroa (Iloilo Kendo Club)

Odessa Acedillo (Iloilo Kendo Club)


MEN'S INDIVIDUALS DIVISION:

  • Fighting Spirit Award:

Ronald Villaroya (Manila Kendo Club)

Lawrence Duka (Manila Kendo Club)

Robert Dela Cruz (Manila Kendo Club)

Steven Cañete (Cebu Kendo Club)

  • 3rd Placers:

Mike Logarta (Cebu Kendo Club) &

John Kris Magbanua (Davao Kendo Club)

  • 2nd Place:

Ian Earl Navarro (Manila Kendo Club)

  • Men's Individual Champion:

Matthew Arce (Manila Kendo Club)

WOMEN'S INDIVIDUALS DIVISION:

  • Fighting Spirit Awards:

Elvira Inoue (Manila Kendo Club)

Melduen Castillon (Manila Kendo Club)

Denise Verastigue (Manila Kendo Club)

Abegail Brillantes (Manila Kendo Club)

  • 3rd Place:

Loida Estanilla-Inting (IGA Kendo Club)

Reida-Jade Renovilla (Davao Kendo Club)

  • 2nd Place:

Maria Bianca Abriol-Santos (IGA Kendo Club)

  • Women’s Individual Champion:

Shinmei Sugawara (IGA Kendo Club)


TEAM EVENTS DIVISION:


MEN"S TEAM EVENT:

  • 3rd Place:

IGA MEN (Iga Kendo Club) Jomar Romero (Senpo)

Byron Badong (Jiho) Adriel Hernandez (Chuken) Joshua Espiritu (Fukusho) Ryosuke Nakagane (Taisho)


VICIOUS AND DELICIOUS (Davao Kendo Club) Kazuya Matsuda (Senpo) Aaron Penaco (Jiho) Robert Carabuena (Chuken)

Ron Agor (Fukusho) Phillip Lim (Taisho)

  • 2nd Place:

MKC A (Manila Kendo Club)

Ronald Villaroya (Senpo)

Lawrence Duka (Jiho)

Ralph Lee (Chuken)

Matthew Arce (Fukusho)

Andre Brillantes (Taisho)

  • Team Champion:

MKC C (Manila Kendo Club)

Iku Sakuhara (Senpo)

Miko Cornejo (Jiho)

Tomo Akita (Chuken)

Elvin Villarama (Fukusho)

Kurt Alvarez (Taisho)


WOMEN"S TEAM EVENT:

  • 3rd Place:

BANA NA NA NA (Davao Kendo Club) Kanako Takahashi Edeah Brillantes Reida-Jade Renovilla


BABY SHARK(Davao Kendo Club) Geziel Mae Patalinghug Honeybelle Gaitano Xylia Alzate

  • 2nd Place:

MKC D (Manila Kendo Club)

Elvira Inoue (Reserve)

Melduen Castillon (Senpo)

Abegail Brillantes (Chuken)

Rika Mitsuhashi (Taisho)

  • Team Champion:

Team Sandan

Shinmei Sugawara (Senpo)

Dardsie Abriol-Santos (Chuken)

Loida Estanilla-Inting (Taisho)